טכנולוגיית העתיד בתחום הרכב: מה קורה כשה-Data Scientist ועולם התחבורה נפגשים?

בשנים האחרונות יש ביקוש גדול מאד לאנשי Data Scientist, במיוחד בכל הקשור לתחום התחבורה. מה זה Data Scientist, מה התפקיד שלו ואיך החיבור בין טכנולוגיה ותחבורה בא לידי ביטוי? כל התשובות לפניכם.

מה זה Data Scientist ומה התפקיד שלו?

היום יש המון סטארטאפים וגם חברות גדולות שעוסקות בתחום התחבורה, אם זה טכנולוגיות לרכב עצמו, שיפור תשתיות, חיזוי תאונות דרכים וכדומה. מקצוע מדען הנתונים עבר תמורות רבות בשנים האחרונות, וכיום אין הגדרה ברורה של מהו או מיהו מדען נתונים. באופן מסורתי, הדור הראשון של אנשי מדעי הנתונים הם בעיקר מתמטיקאים וסטטיסטיקאים, בעיקר דוקטורנטים שלמדו ברצינות באקדמיה, יש להם הבנה עמוקה באלגוריתמים, ויכולים לכתוב, אבל כאשר הוא באמת לא יודע איך להשתמש הם מערבים נתונים ארגוניים ואינם נלמדים אקדמית. כאן תוכלו למצוא לא מעט חברות הייטק שמחפשות מומחים בתחום הזה, שווה להציץ אם אתם מחפשים משרה בתחום.

הדור השני התרחב למהנדסים בעלי רקע במתמטיקה שלמדו את המקצוע באוניברסיטה והחלו לעסוק בתחום. לאנשים אלו יש בדרך כלל כישורי תכנות מצוינים, בנוסף, יש להם דרגות שונות של רקע בסטטיסטיקה, לרוב עם תואר שני. Data Scientist הם אנשים עם רקע מגוון מאוד יכול למנף את הכלים שנבנו במהלך השנים על ידי הדור הראשון ואת התשתית שיצר הדור השני. לדוגמה, שפת Python והכנסת חבילות תוכנה חדשות לתחום הפכו את המשרות בתחום מדעי הנתונים לנגישות יותר ואפשרו לדור השלישי להשתלב.

 

 

אילו כישורים צריך על מנת להיות איש Data Scientist?

מדעני נתונים צריכים מיומנויות והבנה בשלושה תחומים עיקריים. הראשון, רקע מתמטי גבוה מאוד והבנה בכלים סטטיסטיים. בנוסף, יכולת תכנות גבוהה ושלישית, היכרות עסקית מעמיקה עם תחומי קריירה, יכולת הבנת סוגיות כלכליות, תחומים מדעיים וכו'. מדובר היום בתחום מבוקש מאד ולא מעט חברות הייטק וחברות גדולות מבקשות להעסיק אנשי Data Scientist. אגב, הביקוש לתפקיד הזה כל הזמן עולה ואם אתם מחפשים תפקיד יציב זו יכולה להיות אופציה מעולה עבורכם.

למה חשוב להתבסס על דאטא ואיך זה משפר את הטכנולוגיה בתחום?

אין ספק שהשימוש בנתונים הוא חשוב מאד, מכיוון שהוא משפר מאד את הטכנולוגיה בתחום התחבורה. כיום יש מגוון רחב של טכנולוגיות שכבר נכנסו לרכבים חדשים ולא נפריז בערכן אם נגיד שהן מצילות חיים. היכולת שלנו להתבסס על נתונים טכנולוגיים ולייצר מערכות תומכות שמספקות מענה לנהגים בזמן אמת היא כמובן חשובה מאד. מיד נסביר איך שימוש במערכות כאלה יכול לתרום למלחמה בתאונות הדרכים.

האם הטכנולוגיה יכולה למנוע תאונות דרכים?

כיום יש המון מערכות טכנולוגיות חדשות שנכנסו לרכבים כתוצאה מהשימוש בנתונים. למשל, אם הנתונים מראים ב- X בני אדם מעורבים בשנה בתאונות כתוצאה מסטייה לשוליים, נוכל להשתמש בנתון הזה על מנת לייצר מערכת שתמנע מאיתנו לרדת לשוליים וחזיר אותנו אל הכביש. מערכת התיקון האוטומטית הזו קיימת ברכבים חדשים ואין ספק שהיא מצילה חיים.

כמו כן, היכולת שלנו שמגיעה בזכות אנשי Data Scientist להפיק נתונים ולסדר אותם בצורה הנוחה ביותר לניתוח, מאפשרת לנו לקחת החלטות נכונות ומושכלות בתחום הרכב בכלל, ובתחומים טכנולוגיים בכלל. כיום, כל חברה שמכבדת את עצמה לוקחת החלטות מתוך נתונים ולא מתוך תחושה וזו בדיוק הסיבה שבגינה אנחנו מבינים את החשיבות שיש לאנשי Data Scientist בחברה.

לסיכום,

אין ספק שהמפגש בין טכנולוגיה מתקדמת לעולם התחבורה הוא מפגש חשוב מאד שיכול לאפשר לנו לקחת החלטות מושכלות שלא מתוך תחושה, החלטות מצילות חיים במיוחד בתחום התחבורה.

השארת תגובה