מעשנים כדי להעביר את הדרך: מה הקשר בין עישון לוויטמין C?

עישון בזמן הנסיעה הוא הרגל נפוץ אצל רבים, אבל מה שאתם אולי לא מבינים הוא המחיר הנסתר שזה גובה מהבריאות שלכם, בייחוד מרמות ויטמין C שלכם. במאמר זה נתעמק בקשר המרתק בין עישון לוויטמין C, נחשוף את התפקיד החיוני שוויטמין C ממלא בגופכם ונבחן דרכים מעשיות להגביר את הצריכה של אב המזון החיוני הזה.

תפקידו של ויטמין C בבריאותכם

ויטמין C, הידוע גם בשם חומצה אסקורבית, הוא אב מזון חיוני הממלא מספר תפקידים חיוניים בגוף. זהו נוגד חמצון המסייע בהגנה על התאים מפני נזק הנגרם על ידי רדיקלים חופשיים, אשר יכולים לגרום לבעיות בריאותיות שונות, כולל סרטן ומחלות לב. ויטמין C חיוני גם לייצור קולגן, חלבון הנחוץ לבריאות העור, הסחוס וכלי הדם. יתר על כן, הוא מחזק את מערכת החיסון, מסייע בספיגת ברזל ממקורות צמחיים ומסייע בשמירה על עצמות ושיניים בריאות.

השפעת העישון על רמות ויטמין C

לעישון יש השפעה מזיקה על רמות ויטמין C של הגוף. עשן סיגריות מכיל מעל 4,000 כימיקלים, רבים מהם מזיקים ומרוקנים את הגוף מחומרים מזינים חיוניים. ניקוטין, אחד המרכיבים העיקריים של טבק, מפחית את ספיגת ויטמין C במעיים ומגביר את הפרשתו דרך השתן. משמעות הדבר היא כי מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר למחסור בוויטמין C בהשוואה ללא מעשנים.

מחסור בוויטמין C עלול להוביל לשורה של בעיות בריאותיות, כולל:

 • מערכת חיסון מוחלשת: רמות נמוכות יותר של ויטמין C עלולות לפגוע ביכולתה של מערכת החיסון להילחם בזיהומים, מה שהופך את המעשנים לרגישים יותר למחלות.
 • ריפוי פצעים איטי יותר: ויטמין C חיוני לתיקון רקמות ולריפוי פצעים. מעשנים עלולים לחוות התאוששות איטית יותר מפציעות או מניתוחים עקב רמות ויטמין C נמוכות.
 • בעיות עור: ייצור קולגן מסתמך על ויטמין C. מעשנים עלולים לפתח סימני הזדקנות מוקדמת כגון קמטים, עור נפול וריפוי פצעים איטי.
 • עקה חמצונית מוגברת: עישון כבד מכניס עקה חמצונית לגוף. מחסור בוויטמין C מחמיר עוד יותר את הסטרס הזה, ומגביר את הסיכון למחלות כרוניות.

 

הגדלת צריכת ויטמין C

אם אתם מעשנים בדרך כלל בנהיגה ומודאגים לגבי רמות ויטמין C שלכם, יש כמה צעדים שאתם יכולים לנקוט כדי להגדיל את הצריכה שלכם:

 • אכלו יותר פירות וירקות: שלבו מגוון פירות וירקות בתזונה, במיוחד אלה שעשירים בוויטמין C. תפוזים, תותים, קיווי וגמבה הם בחירה מצוינת.
 • מיץ סחוט טרי: שתיית מיץ תפוזים או אשכוליות סחוט טרי יכולה לספק זריקת ויטמין C משמעותית. עם זאת, היזהרו ממיצים קנויים, שכן הם עלולים להכיל סוכרים מוספים וחומרים משמרים.
 • בשלו מזונות באופן מינימלי: חום יכול להרוס ויטמין C, לכן נסו לבשל פירות וירקות בקלילות או לאכול אותם חיים במידת האפשר.
 • תוספי תזונה: נטילת תוספי ויטמין C יכולה להיות דרך יעילה להבטיח שאתם צורכים מספיק ממנו. בקישור זה תוכלו למצוא מגוון תוספים איכותיים. התייעצו עם גורם רפואי מוסמך כדי לקבוע מהו המינון המתאים לצרכים שלכם.

בחירת תוספי תזונה

תוספי תזונה יכולים להיות דרך נוחה להגדיל את צריכת ויטמין C שלכם, במיוחד אם אתם לא מקבלים מספיק מהתזונה שלכם. להלן מספר שיקולים בבחירת תוספי ויטמין C:

 • מינון: הקצובה היומית המומלצת של ויטמין C משתנה לפי גיל ומין, אבל בדרך כלל נע בין 65 ל-90 מיליגרם ליום למבוגרים. עם זאת, מעשנים עשויים להזדקק למינונים גבוהים יותר כדי לפצות על הפרשת ויטמין C מוגברת שלהם.
 • צורה: תוספי ויטמין C מגיעים במגוון צורות, כולל חומצה אסקורבית, סידן אסקורבט וויטמין C ליפוזומלי. בחרו צורה שמתאימה להעדפות ולמגבלות התזונתיות שלכם.
 • איכות: בחרו מותגים מכובדים ובדקו שיש בדיקות צד שלישי כדי להבטיח את טוהר ועוצמת התוסף.
 • התייעצו עם גורם רפואי מוסמך: חשוב להתייעץ עם גורם רפואי מוסמך לפני נטילת תוספים חדשים, שכן הוא יכול לספק המלצות מותאמות אישית המבוססות על מצבכם הבריאותי והצרכים שלכם.

לסיכום

עישון במכונית יכול להיות בעל השפעות מזיקות על רמות ויטמין C בגוף שלכם. ויטמין C ממלא תפקיד חשוב בשמירה על הבריאות הכללית, ומחסור בו עלול להוביל למגוון בעיות בריאותיות. כדי למתן את השפעת העישון על רמות ויטמין C שלכם, שקלו לאמץ תזונה עשירה במזונות המכילים ויטמין C, ובמידת הצורך, להשלים ויטמין C בעזרת תוספי תזונה.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

השארת תגובה